Frank’s Company produced 28,400 dog leashes during February. The following fixed
ID: 2577509 • Letter: F
Question
Frank’s Company produced 28,400 dog leashes during February. The following fixed overhead data pertain to February: (Don’t forget to designate if the variance is favorable or unfavorable)
Actual Static Budget
Production 28,400 units 35,000 units
Machine-hours 7,100 hours 7,000 hours
Fixed overhead costs for February $129,000 $124,000
a) What is the production volume variance?
b) What is the fixed overhead spending variance?
Explanation / Answer
a) production volume variance = [Actual hours - budegted hours] * budgeted overhead rate
= [7100 - 7000] * $17.71
= 100 * $17.71
=$1771 favorable
Note:- Budgeted overhead rate is on basis of machine hours = Budgeted Fixed overhead costs / Budgeted machine hours
= $124,000 / 7000 hours
= $17.71 per hour
b) fixed overhead spending variance = Actual Fixed overhead costs - Budgeted Fixed overhead costs
= $129,000 - $124,000
= $5000 unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.