The Hsu Manufacturing Company has two service departments: Maintenance and Accou
ID: 2578086 • Letter: T
Question
The Hsu Manufacturing Company has two service departments: Maintenance and Accounting. The Maintenance Department's costs of 588,300 are allocated on the basis of machine hours. The Accounting Department's costs of $134,400 are allocated on the basis of the number of employees within a specific department. The direct departmental costs for A and B are $220,000 and $420,000, respectively Maint 690 Acctg 85 Machife hours Number of employees 2,850 330 What is the Maintenance Department's cost allocated to Department A using the direct method? O $527250 O $343.250 O $637650 $481,250Explanation / Answer
Total machine hours for allocation to department A and B = 2850 + 330 = 3180
Allocation rate of maintenance cost per machine hour = $588300/ 3180 = $185
Maintenance cost allocated to department A = $185 x 2850 = $527250
The first option is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.