At the end of the month, employees have made the following expenditures from the
ID: 2580543 • Letter: A
Question
At the end of the month, employees have made the following expenditures from the petty cash fund and with company-issued credit cards. None of these transactions has been recorded previously.
Supplies (petty cash) = $50
Delivery (petty cash) = $75
Advertising (credit card) = $1,100
Equipment (credit card) = $4,200
Accounting for these employee purchases would include a:
A) Credit to Petty Cash for $125.
B) Credit to Accounts Payable for $5,425.
C) Credit to Cash for $1 ,225.
D) Debit to Accounts Payable for $5,300
Explanation / Answer
Journal entry for given question is:
so answer will be: A) Credit to Petty Cash for $125.
Debit Supplies expense $ 50 Debit Delivery expense $ 75 Debit Advertising expense $ 1,100 Debit Equipment $ 4,200 Credit Petty cash ($50+$75) $ 125 Credit Accounts payable ($1,100+$4,200) $ 5,300Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.