3. Popie Drink Corp issued 12 year bonds 2 years ago at a coupon rate of 8.4 per
ID: 2580847 • Letter: 3
Question
3. Popie Drink Corp issued 12 year bonds 2 years ago at a coupon rate of 8.4 percent. The bonds make semi-annual payments. If these bonds currently sell for 105 percent of par value, what is the YTM? Assume the par value of a bond is $1,000. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. Treasury bills are currently paying 7 percent and the inflation rate is 3.8 percent. What is the approximate real rate of interest? What is the exact real rate? Round your answer to 2 decimal places. 4.Explanation / Answer
3)
Years to maturity = 12 - 2 = 10
Coupon amount = 1000*8.4% = 84
Redemption amount = 1000*105% = 1050
YTM = [84 + {(1050 - 1000)/10}] / [(1050+1000)/2
= (84 + 5)/1025 = (89/1025) *100 = 8.68%
4)
Approximate real rate of interest = Treasury Bill interest rate - Inflation rate = 7% - 3.8% = 3.2%
Exact real rate =[(Treasury Bill interest rate /Inflation rate) - 1] *100 = [(1.07/1.038) - 1] *100 = 3.08%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.