21. D&F reports annual sales of $20 million, cost of goods sold of $10 million,
ID: 2580949 • Letter: 2
Question
21. D&F reports annual sales of $20 million, cost of goods sold of $10 million, inventory of $5 million, and net income of $1 million. What is D&F’s monthly inventory turns and month-of-supply?
22. Company C&A sells 600 bottles of a dietary supplement per week at $100 per bottle. The supplement is ordered from a supplier who charges Company C&A $30 per order and $50 per bottle. Company C&A’s annual holding cost percentage is 40%. Assume Company C&A operates 50 weeks in a year. What is Company C&A’s total ordering and holding cost per year if the order quantity is 200?
Explanation / Answer
21. Answer :
D&F's Monthly Inventory Turns = Cost of goods sold / (Inventory * 12 months)
= $ 10 million / ($ 5 million*12 months)
= 0.16 times
Month of Supply =Inventory / (Cost of goods sold per month)
= $ 5 million / ($ 10 million/12 months)
= $ 5 million / $ 0.83
= $ 6
22 Answer :
Number of orders to be placed = Total quantity of bottles to be sold in a year / Quantity per order
= (600 bottles * 50 weeks) / 200 bottles
= 30,000 bottles / 200 bottles
= 150 orders
1) Total ordering cost = Number of orders in a year * cost of placing one order
= 150 orders * $ 30
= $ 4,500
2) Holding Cost per year = 0.5 * Quantity ordered * Cost of bottle per unit * Holding Cost percentage
= 0.5 * 200 * $ 50 * 40%
= $ 2,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.