The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo
ID: 2581015 • Letter: T
Question
The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Job Standard Hours Standard Rate Standard Cost Motor tune-up 1.50 $6.20 $9.30 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 230 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance $ 392 F Labor spending variance $ 507 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
ans)
1. If the labor spending variance is $507 unfavorable, and the rate variance is $392 favorable, then the effciency variance must be$899 unfavorable, because the rate and effciency variances taken together always equal the spending variance. Knowing that the effciency variance is $899 unfavorable, one approachto the solution would be:
Effciency variance = SR (AH – SH)
$6.2per hour (AH – 345 hours*) = $899 U
$6.2 per hour × AH – $2139 = $899**
$6.2 per hour × AH = $3038
AH = $3038 ÷ $6.2per hour
AH = 490 hours
*230 X 1.5 = 345 hours
**When used with the formula, unfavorable variances arepositive and favorable variances are negative.
2) Rate variance = AH (AR – SR)
345 hours (AR – $6.20 per hour) = $392F
345 hours × AR – $2139= –$392*
345 hours × AR = $1747
AR = $1747 ÷ 345 hours
AR = $5.06 per hour
*When used with the formula, unfavorable variances arepositive and favorable variances are negative.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.