A)Leon purchased a new car on August 1, 2016 for $14,500. His records indicate t
ID: 2581928 • Letter: A
Question
A)Leon purchased a new car on August 1, 2016 for $14,500. His
records indicate that he uses the car 45 percent for business and 55
percent for personal use. What are his cost recovery deductions for
2016 and 2017?
a. $653; $1,305
b. $1,377; $2,205
c. $1,305; $2,088
d. $798; $1,595
B)NicKman Corporation had income from operations of $29,000. What
is the corporation’s taxable income including the following property
transactions: Gain on investment stock = $8,000; loss on machinery
held three years = $6,000; $4,000 loss on equipment held 10
months; $4,000 gain on land used for six years for storage of trucks.
What is Orange’s Corporation's taxable income?
a. $33,000
b. $27,000
c. $31,000
d. $25,000
Explanation / Answer
Ans: (a)
Explanation:
($14,500 x .1 x .45) = 653
($14,500 x .2 x .45) = 1305
The car is not used more than 50% for business, Here Sec . 179 expensing or bonus depreciation and ADS must be used.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.