Natalie owns a condominium near Cocoa Beach in Florida. This year, she incurs th
ID: 2582935 • Letter: N
Question
Natalie owns a condominium near Cocoa Beach in Florida. This year, she incurs the following expenses in connection with her condo:
During the year, Natalie rented out the condo for 83 days, receiving $15,500 of gross income. She personally used the condo for 53 days during her vacation.
Assume Natalie uses the Tax Court method of allocating expenses to rental use of the property. Assume 366 days in the current year. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and your final answers to the nearest whole dollar amount.)
a. What is the total amount of for AGI (rental) deductions Natalie may deduct in the current year related to the condo?
For AGI deductions?
b. What is the total amount of itemized deductions Natalie may deduct in the current year related to the condo?
itemized deductions?
c. If Natalie’s basis in the condo at the beginning of the year was $167,000, what is her basis in the condo at the end of the year?
Basis?
d. Assume that gross rental revenue was $3,100 (rather than $15,500). what amount of for AGI deductions may Natalie deduct in the current year related to the condo?
For AGI deductions?
Insurance $ 1,330 Advertising expense 700 Mortgage interest 5,700 Property taxes 1,330 Repairs & maintenance 750 Utilities 1,030 Depreciation 12,050Explanation / Answer
a.
Gross rental income $ 15500
Tier 1 expenses:
Advertising expense = 700
Mortgage interest = (83/366) × 5700= 1293
Property taxes = (83/366) × 1330 = 302
Less: total Tier 1 expenses (2295)
Balance 13205
Tier 2 expenses:
Insurance = (83/136) × 1330 = 812
Repairs & Maintenance = (83/136) ×750= 458
Utilities= (83/136) × 1030 = 629
Less: total Tier 2 expenses (1899)
Balance 11306
Tier 3 expenses: Depreciation (83/136) × 12050 = 7354 (7354)
Balance—net income from rental of condo 3952
Total “For AGI” deductions (2295 + 1899 + 7354) 11548
b.
Mortgage interest [(283/366) × 5700] 4407
Real property taxes [(283/366) × 1330] 1028
Total “from AGI” deductions 5435
c.Beginning basis 267000
Less: depreciation actually deducted (7354)
Adjusted basis 259646
d. (3100 – 2295) = 805
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.