At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit bala
ID: 2584142 • Letter: A
Question
At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit balance of $6,800,000 and sales for the year total $81,500,000. Determine the amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts under each of the following assumptions:
a. The allowance account before adjustment has a debit balance of $68,250. Bad debt expense is estimated at 34 of 1% of sales.
b. The allowance account before adjustment has a debit balance of $68,250. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $575,000.
c. The allowance account before adjustment has a credit balance of $45,000. Bad debt expense is estimated at 12 of 1% of sales.
d. The allowance account before adjustment has a credit balance of $45,000. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $450,000.
Explanation / Answer
a Bad debts expense = 81500000*0.75%= 611250 b Bad debts expense = 575000+68250= 643250 c Bad debts expense = 81500000*0.5%= 407500 d Bad debts expense = 450000-45000= 405000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.