Leon Legler requires an estimate of the cost of goods lost by fire on March 9. M
ID: 2584889 • Letter: L
Question
Leon Legler requires an estimate of the cost of goods lost by fire on March 9. Merchandise on hand on January 1 was $40,100. Purchases since January 1 were $68,400; freight-in, $3,100; purchase returns and allowances, $2,100. Sales are made at 33 1/3% above cost and totaled $94,900 to March 9. Goods costing $11,100 were left undamaged by the fire; remaining goods were destroyed.
Compute the cost of goods destroyed.
Compute the cost of goods destroyed, assuming that the gross profit is 33 1/3% of sales.
Explanation / Answer
1.
Cost of Merchandise on hand on March 9:
=Beginning merchandise+purchase+ freight- purchase returns
=$40,100+$68,400+3100-2100
=$109500
Cost of good sold=94900/1.3333
=$71,175
Cost of good destroyed=cost of goods in hand on March 9 -cost of good sold -cost of good remains undamaged
=$109,500-71,175-$11,100
=$27,225
2.
Gross profit is 33.33% on sales then cost of good sold 66.67%(100-33.33)
Cost of good sold=$94,900×66.67%
=$67270
Cost of good destroyed=cost of goods in hand on the March 9 -cost of good sold -cost of good remains undamaged
=$109,500-67270-$11,100
=$31,130
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.