Lewis Company’s standard labor cost of producing one unit of Product DD is 3.9 h
ID: 2584891 • Letter: L
Question
Lewis Company’s standard labor cost of producing one unit of Product DD is 3.9 hours at the rate of $13.0 per hour. During August, 42,000 hours of labor are incurred at a cost of $13.20 per hour to produce 10,600 units of Product DD. (a) Compute the total labor variance. Total labor variance $ (b) Compute the labor price and quantity variances. Labor price variance $ Labor quantity variance $ (c) Compute the labor price and quantity variances, assuming the standard is 4.2 hours of direct labor at $13.40 per hour. Labor price variance $ Labor quantity variance
Explanation / Answer
Given Information
Actual Hours = 42000
Actual rate = $13.20
Standard labour hrs for 1 unit = 3.9
Number of unit produce = 10600
Standard Rate = $13.00
(a) Total Labour variance is calculated below :
Total Labour Variance = (Actual Hours * Actual rate) - (Standard Hours * Standard Rate)
= (42,000 * $13.20) - ( 41340* $13.00) [For Calculation of Std Hrs see note]
= $554400 - $537420
= $16980 Unfavourable
Note : [ Standard Hours = Standard Hours for 1 unit * Number of unit produce ]
[ Standard Hours = 3.90 *10600 ]
[ Standard Hours = 41340 ]
(b) Labour Price Variance and Labour Quantity Variance is calculated below :
(i) Labour Price variance = (Actual Hours * Actual rate) - (Actual Hours* Standard Rate)
= (42000 * $13.20) - (42000 * $13.00)
= $554400 - $546000
= $8,400 Unfavourable
(ii) Labour Quantity variance = (Actual Hours * Standard Rate) - (Standard hours * Standard Rate)
= (42000 * 13.00) - (41340 *13.00)
= $5,46,000 - $537420
= $8580 Unfavorable
(c) Labour Price Variance and Labour Quantity Variance assuming
Standard Hours per unit = 4.20
Standard Rate = $13.40
is calculated below :
(i) Labour Price variance = (Actual Hours * Actual rate) - (Actual Hours* Standard Rate) = (42000 * $13.20) - (42000 * $13.40)
= $554400 - $562800
= $8400 Favourable
(ii) Labour Quantity variance = (Actual Hours * Standard Rate) - (Standard Hours * Standard Rate)
= (42000 * 13.40) - (44520 *13.40) [For Calculation of Std Hrs see note]
= $562800 - $596568
= $33768 Favourable
Note : [ Standard Hours = Standard Hours for 1 unit * Number of unit produce ]
[ Standard Hours = 4.20 *10600 ]
[ Standard Hours = 44520 ]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.