Exercise 16-5 Determining net present value LO 16-2 Callaghan Company is conside
ID: 2586264 • Letter: E
Question
Exercise 16-5 Determining net present value LO 16-2
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $29,500 per year. The vans’ combined purchase price is $98,500. The expected life and salvage value of each are seven years and $20,500, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 12 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Calculate the net present value of the investment opportunity. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Net present value: ____
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $29,500 per year. The vans’ combined purchase price is $98,500. The expected life and salvage value of each are seven years and $20,500, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 12 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Explanation / Answer
Combined cash inflows per year = 29,500
Combined purchase price = 98,500
Expected life of each van = 7 years
Salvage value of each van = 20,500
Present value of cash inflows = (29,500 * 4.5638) + (20,500 * 0.4523) + (20,500 * 0.4523)
= 134,632.1 + 9,272.15 + 9,272.15
= 153,176.4
Present value of cash outflows = 98,500 * 1 = 98,500
Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflows
= 153,176.4 - 98,500
= 54,676.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.