Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2586477 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Westerville Company reported the following results from last year's operations Sales Variable expenses Contribution margin Fixed expenses Net operating income 1,400,000 680,000 720,000 440,000 $ 280,000 Average operating assets 875,000 At the beginning of this year, the company has a $300,000 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics: Sales Contribution margin ratio Fixed expenses $ 480,000 80 of sales $ 336,000 The company's minimum required rate of return is 15% 7. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what margin will it earn this year? (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e .1234 should be entered as 12.3)) Margin 28.1 %Explanation / Answer
Answer:-The margin for this year’s investment opportunity:-
Margin =Net operating income/Sales*100
=$48000/$480000*100= 10%
Where:-
Sales =$480000
Net operating income = Sales*Contribution margin ratio – Fixed expense
= ($480000*80%)-336000
=$384000-$336000 =$48000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.