Net Present Value Method and Internal Rate of Return Method Buckeye Healthcare C
ID: 2586904 • Letter: N
Question
Net Present Value Method and Internal Rate of Return Method
Buckeye Healthcare Corp. is proposing to spend $136,304 on a seven-year project that has estimated net cash flows of $28,000 for each of the seven years.
a. Compute the net present value, using a rate of return of 12%. Use the table of present value of an annuity of $1 presented above. If required, round to the nearest dollar. Use the minus sign to indicate a negative net present value.
b. Based on the analysis prepared in part (a), is the rate of return (1) more than 12%, (2) 12%, or (3) less than 12%?
c. Determine the internal rate of return by computing a present value factor for an annuity of $1 and using the table of the present value of an annuity of $1 presented above.
%
Explanation / Answer
a Present value of annual net cash flows 127792 =28000*4.564 Less amount to be invested 136304 Net present value -8512 b The rate of return is less than 12% c Preset value factor = 136304/28000= 4.868 Internal rate of return = 10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.