Customer-Level Planning 7-Eleven operates a number of convenience stores worldwi
ID: 2586923 • Letter: C
Question
Customer-Level Planning
7-Eleven operates a number of convenience stores worldwide. Assume that an analysis of operating costs, customer sales, and customer patronage reveals the following:
Determine the city population required for a single 7-Eleven to earn an annual profit of $40,000.
Round annual contribution per customer to two decimal places.
For customers required for desired profit and required population, round up to the nearest whole number (i.e., 325.333 customers = 326)
Fixed costs per store $70,000/year Variable cost ratio 0.80 Average sale per customer visit $16.00 Average customer visits per week 1.50 Customers as portion of city population 0.05Explanation / Answer
a)Annual contribution per customer = price [1-variablecost ratio]
= 16[1-.80]
= 16*.20
= $ 3.20
b)Customer required for desired profit =[fixed cost+target profit ]/contribution per customer
= [70000+40000]/3.2
= 110000/3.2
= 34375 customers
c)Required population = customers /proportion of population
= 34375 /.05
= 687500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.