The McDonald’s fast-food restaurant on campus sells an average of 5,600 quarter-
ID: 2587000 • Letter: T
Question
The McDonald’s fast-food restaurant on campus sells an average of 5,600 quarter-pound hamburgers each week. Hamburger patties are resupplied twice a week, and on average the store has 490 pounds of hamburger in stock. Assume that the hamburger patties cost $3 a pound and there are 52 weeks in a year. a. What is the inventory turnover for the hamburger patties? (Round your answer to 2 decimal places.) Inventory turnover per year b. On average, how many days of supply are on hand? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Average days of supply
Explanation / Answer
A.
Inventory Turnover per year = Cost of goods sold / Average inventory
Cost of goods sold = 5600*$3*52 weeks = $873600
Average inventory = 490 pounds * 52 weeks*2 = 50960 pounds
Inventory Turnover per year = 873600/50960 = 17.14 times
B.
Average days of supply = 365/inventory turnover
= 365/17.14
= 21.29
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.