Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment
ID: 2587251 • Letter: T
Question
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $33 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally: 18,000 Units Per Unit Year Per Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead, traceable Fixed manufacturing overhead, allocated Total cost 15 270,000 9 162,000 72,000 6 108,000 162,000 $ 43 $ 774,000 One-third supervisory salaries, two-thirds depreciation of special equipment (no resale value) Required 1. Assuming the company has no alternative use for the facilities that are now being used to produce the carburetors, what would be the financial advantage (disadvantage) of buying 18,000 carburetors from the outside supplier? 2. Should the outside supplier's offer be accepted? 3. Suppose that if the carburetors were purchased, Troy Engines, Ltd., could use the freed capacity to launch a new product. The segment margin of the new product would be $180,000 per year. Given this new assumption, what would be financial advantage (disadvantage) of buying 18,000 carburetors from the outside supplier? 4. Given the new assumption in requirement 3, should the outside supplier's offer be accepted?Explanation / Answer
1.
Relavent costs for production = Direct materials + Direct labour + Variable manufacturing overhead + Avoidable fixed manufacturing overhead
= (15 * 18,000) + (9 * 18,000) + (4 * 18,000) + [(6 * 18,000) * 1 / 3]
= 270,000 + 162,000 + 72,000 + 36,000
= 540,000
Purchase cost = 18,000 units * 33 per unit
= 594,000
Financial disadvantage = 594,000 - 540,000
= 54,000.
2.
NO (as it results in finanacial disadvantage).
3.
Relavent costs for production = Direct materials + Direct labour + Variable manufacturing overhead + Avoidable fixed manufacturing overhead + Segment margin lost
= (15 * 18,000) + (9 * 18,000) + (4 * 18,000) + [(6 * 18,000) * 1 / 3] + 180,000
= 270,000 + 162,000 + 72,000 + 36,000 + 180,000
= 720,000
Purchase cost = 18,000 units * 33 per unit
= 594,000
Financial advantage = 720,000 - 594,000
= 126,000.
4.
YES (as it results in financial advantage).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.