Assume that the total overhead cost above consists of utilities, supervisory sal
ID: 2587307 • Letter: A
Question
Assume that the total overhead cost above consists of utilities, supervisory salaries, and maintenance. The breakdown of these costs at the 35,000 machine-hour level of activity is:
Nova Company’s management wants to break down the maintenance cost into its variable and fixed cost elements.
Estimate how much of the $225,300 of overhead cost in July was maintenance cost. (Hint: To do this, it may be helpful to first determine how much of the $225,300 consisted of utilities and supervisory salaries. Think about the behavior of variable and fixed costs!) (Do not round intermediate calculations.)
Using the high-low method, estimate a cost formula for maintenance. (Do not round your intermediate calculations. Round the "Variable cost per unit" to 2 decimal places.)
Express the company’s total overhead cost in the linear equation form Y = a + bX. (Do not round your intermediate calculations. Round the "Variable cost per unit" to 2 decimal places.)
What total overhead cost would you expect to be incurred at an activity level of 40,000 machine-hours? (Do not round intermediate calculations.)
Nova Company’s total overhead cost at various levels of activity are presented below:
Explanation / Answer
Q - 1)
July .........we have 65000 hours.
Variable cost per hour =45500 / 35000 = 1.3
So variable cost (july) = 65000 * 1.3 = 84500
Fixed cost (July) = Fixed cost (may) = 44000
Maintenance cost (July) = Total cost - Variable cost - Fixed cost
= 225300 - 84500 - 44000 = 96800 .... final answer
Question - 2
Cost formula for maintenance = Variable cost per hour * Number of hours + Fixed cost
= 1.24X + 16200 ................. final answer
Variable cost per hour = Difference in Cost / Difference in hours = ( 96800 - 59600) / ( 65000 - 35000)
= 37200 / 30000 = 1.24 per hour
Fixed cost = 59600 - 35000 * 1.24 = 16200
Question - 3
Y = a + bX = 60,200 + 2.54 X .............final answer
a = Fixed cost = 44000 + 16200 = 60200
b = 1.30 + 1.24 = 2.54 per hour
Question - 4
Total over head cost at 40000 hours
= 60200 + 2.54 * 40000 = 161800 .............. final answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.