29. During March, the production department of a process operations system compl
ID: 2587437 • Letter: 2
Question
29. During March, the production department of a process operations system completed and transferred to finished goods 25,000 units that were in process at the beginning of March and 110,000 units that were started and completed in March. March's beginning inventory units were 100% complete with respect to materials and 55% complete with respect to labor. At the end of March, 30,000 additional units were in process in the production department and were 100% complete with respect to materials and 30% complete with respect to labor. The production department incurred direet materials cost of $253,000 and its beginning inventory included materials cost of $93,500. Compute the direct materials cost per equivalent unit for the department using the weighted-average method. a) $1.53, b) $2.48. c) $2.10. d) $2.57. e) $2.40 30. During April, the production department of a process operations system completed and transferred to finished goods 18,000 units that were in process at the beginning of April and 90,000 units that were started and completed in April. April's beginning inventory units were 100% complete with respect to materials and 40% complete with respect to labor. At the end of April, 30,000 additional units were in process in the production department and were 100% complete with respect to materials and 60% complete with respect to labor. The beginning inventory included materials cost of S107,000 and the production department incurred direct materials cost of $329,000 during the month. Compute the direct materials cost per equivalent unit for the department using the weighted-average method a) $4.03, b) $3.05 c) $2.38. d) S3.16. e) $2.57,Explanation / Answer
Answers:
29) Answer: D)$2.57
Units transferred--(25,000+110,000) =135,000
–30,000 *30% =9,000
Total EUP =144,000
Beginning inventory-$$93,500;costs incurred – 253,000
Total = 93,500+253,000 = 346,500
Direct Labour Cost per Equivalent = $346,500/135,000
=$2.56666
Direct Labour Cost per Equivalent =$2.57
30) Answer: A)$4.03
Units transferred--(18,000+90,000) =108,000
–30,000 *60% =18,000
Total EUP =126,000
Beginning inventory-$329,000;costs incurred – 107,000
Total = 329,000+107,000 = 436,000
Direct Labour Cost per Equivalent = $436,000/108,000
=$4.037
Direct Labour Cost per Equivalent =$4.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.