Average Rate of Return—Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment
ID: 2588008 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $117,000 with a $10,000 residual value and a five-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $42,900 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $11,340 per year. Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent.
Explanation / Answer
Annual Depreciation = (117000-10000)/5 = 21,400
Annual Net Income = $42,900 - ($21,400 +$11,340) = 10,200
Average Investment = (117000+10000)/2 = 63,500
Average rate of return = Annual Net Income/ Average Investment
Average rate of return = 10200/63,500
Average rate of return = 16%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.