34) Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity st
ID: 2588192 • Letter: 3
Question
34) Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 7.3 grams per unit of output and the price standard am. In January the company produced 3,400 units using 24,870 grams of the direct material. During the month the of S6.00 per gr company purchased 27,400 grams of the direct material at $6.10 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials quantity variance for January is: A) $305 F B) S300 F C) S300 U D) S305 UExplanation / Answer
Solution
Given information
Standard Quantity (SQ) = 7.3 grams per unit
Standard Price (SP) = $ 6 per gram
Actual Production = 3,400 units
Material used or Actual Quantity (AQ) = 24,870 grams
Material purchased = 27,400 grams
Actual Price (AP) = $ 6.10 per gram
Formula used:
Material Quantity Variance = Standard Price (Standard Quantity - Actual Quantity)
= $ 6 (24,820 grams* – 24,870 grams)
= $ 6 (-50 grams)
= $ - 300
= $ 300 (Unfavourable) Answer
*Standard quantity of material is given for 1 unit, as actual production is 3400 units, standard quantity will be calculated for 3400 units produced.
Standard quantity of material for 1 unit is 7.3 grams
Standard quantity of material for 3400 units will be: 3400 X 7.3 = 24,820 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.