Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 3 Partially correct 1.67 points out of 2.00 Flag question Bonds Payable

ID: 2589025 • Letter: Q

Question

QUESTION 3 Partially correct 1.67 points out of 2.00 Flag question Bonds Payable Journal Entries; Effective Interest Amortization On December 31, 2014, Daggett Company issued $800,000 of ten-year, nine percent bonds payable for $662,361, yielding an effective interest rate of twelve percent. Interest is payable semiannually on June 30 and December 31. Prepare journal entries to reflect (a) the issuance of the bonds, (b) the semiannual interest payment and discount amortization (effective interest method) on June 30, 2015, and (c) the semiannual interest payment and discount amortization on December 31, 2015. Round amounts to the nearest dollar General Journal Date Description Debit Credit Dec.31 Cash $ 662,361 Discount on Bonds Payable # 137,639 Bonds Payable 800,000 To record issuance of bonds. Jun.30 Bond Interest Expense $ Discount on Bonds Payable Cash 36,000 To record semiannual interest payment and discount amortization. Dec.31 Bond Interest Expense $

Explanation / Answer

Date

Interest payment

Interest Expense

Amortization of Bond discount

Debit Balance in Bond discount

Credit Balance in the Bond Account payable

Book Value of Bonds

December 31, 2014

0

0

0

800000 – 662361 = 137639

800000

662361

June 30, 2015

800000*9%*1/2 = 36000

662361*12%*1/2 = 39742

39742 – 36000 = 3742

137639 – 3742 = 133897

800000

666103

December 31, 2015

800000*9%*1/2 = 36000

666103*12%*1/2 = 39966

39966 – 36000 = 3966

133897 – 3966 = 129931

800000

670069

Serial no.

Particulars

Debit

Credit

Cash

662361

0

Discounts on Bond payable

137639

0

Bonds payable

0

800000

Bond interest expense

39742

Discounts on Bond payable

3742

Cash

36000

Bond interest expense

39966

Discounts on Bond payable

3966

Cash

36000

Date

Interest payment

Interest Expense

Amortization of Bond discount

Debit Balance in Bond discount

Credit Balance in the Bond Account payable

Book Value of Bonds

December 31, 2014

0

0

0

800000 – 662361 = 137639

800000

662361

June 30, 2015

800000*9%*1/2 = 36000

662361*12%*1/2 = 39742

39742 – 36000 = 3742

137639 – 3742 = 133897

800000

666103

December 31, 2015

800000*9%*1/2 = 36000

666103*12%*1/2 = 39966

39966 – 36000 = 3966

133897 – 3966 = 129931

800000

670069

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote