Short Answer The following standard costs were developed for one of the products
ID: 2589174 • Letter: S
Question
Short Answer The following standard costs were developed for one of the products of Razzmatazz Corporation STANDARD COST CARD PER UNIT Materials: 4 feet x $14.25 per foot Direct labor: 8 hours × $10 per hour Variable overhead: 8 direct labor hours x $8 per hour Fixed overhead: 8 direct labor hours × $12 per hour Total standard cost per unit The following information is available regarding the company's operations for the period: $ 57.00 80.00 64.00 96.00 Units produced: Materials purchased: Materials used: Direct labor: 11,000 52,000 feet @ $13.95 per foot 40,000 feet 84,000 hours costing $840,000 Manufacturing overhead incurred: Variable $756,000 $1,000,000 Fixed manufacturing overhead for the period is $960,000, and the standard fixed overhead rate is based on expected capacity of 80,000 direct labor hours. Required: a. Calculate the materials price variance b. Calculate the materials usage variance. c. Calculate the direct labor rate variance. d. Calculate the direct labor efficiency variance. e. Calculate the variable manufacturing overhead spending variance. . Calculate the variable manufacturing overhead efficiency variance. g. Calculate the fixed manufacturing overhead spending variance. h. Calculate the fixed manufacturing overhead volume varianceExplanation / Answer
a)
Material Price Variance:
Standard rate = 14.25 per foot
Actual rate = 13.95 per foot
Actual quantity purchased = 52000 feet
Material Price Variance = Change in rate *Actual quantity purchased
= (14.25 - 13.95)*52000 = 15600 (favorable)
b)
Material usage variance:
Actual quantity used = 40000
Standard quantity used= 11000*4 = 44000
Standard rate = 14.25 per foot
Material usage variance = Change in quantity*Standard rate
= (44000 - 40000)*14.25 = 57000 (unfavorable)
c)
Direct labor rate variance:
Standard rate = $10 per hour
Actual rate = 840000/84000 = $10 per hour
Actual hours = 84000 hours
Direct labor rate variance = Change in rate*actual hours
= (10 - 10)*84000 = 0
d)
Direct labor efficiency variance:
Actual hours = 84000 hours
Standard hours = 8*11000 = 88000 hours
Standard rate = $10 per hour
Direct labor efficiency variance = Change in efficiency*Standard rate
= (88000 - 84000)*10 = 40000 (favorable)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.