Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Do It! Review 23-3 The standard cost of product 5252 includes 1.90 hours of dire

ID: 2589176 • Letter: D

Question

Do It! Review 23-3 The standard cost of product 5252 includes 1.90 hours of direct labor at $15.70 per hour. The predetermined overhead rate is $22.00 per direct labor hour. During July, the company incurred 4,000 hours of direct labor at an average rate of $16.00 per hour and $81,500 of manufacturing overhead costs. It produced 2,000 units. Compute the total, price, and quantity variances for labor.

Total labor variance $

Labor price variance $

Labor quantity variance $

(b) Compute the total overhead variance:

Explanation / Answer

Labour price variance = (std. rate - actual rate ) * actual hours

= ( 15.7 - 16) * 4000

= 64000 - 62800

= $1,200 Unfavourable

Labour quantity variance = (std. hours - Actual hours) * standard rate

= (5252*1.9 - 4000) * 15.7

= -200*15.7

= $(3,140) unfavourable

Total labour variance = (Std rate * std hour) - (actual rate * actual hour)

= (15.7*3800) - (16*4000)

= $4,340 unfavourable

b) Total overhead variance = overhead applied - actual overhead

= (22*3800) - 81500

= $2,100 favourable

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote