19. The management of Penfold Corporation is considering the purchase of a machi
ID: 2589316 • Letter: 1
Question
19. The management of Penfold Corporation is considering the purchase of a machine that would cost $440,000 and have a life of 7 years. The machine would reduce labor and other costs by $102,000 per year. The company requires a minimurm return of 16% on all investment projects. The present value annuity of $1 for 7 periods at 16% is 4.039. The net present value of the proposed project is closest to: A. $ 96,949. B. $274,000. C $(28,022) $(79,196). 20. Eddie Corporation is considering the following three investment projects: Investment required Project CProject D $41,000 $47,560 Project E $85,000 $36,000 Present value of cash inflows $39,960 $92,650 Rank the projects according to the profitability index, from most profitable to least profitable. D, C, E. E, D, C. D. E, C, D.Explanation / Answer
19. C. ($28,022)
Cost of machine = $4,40,000
Savings in cost = $1,02,000 per year
Present value of savings = 102000*4.039
= $4,11,978
NPV = $4,11,978 - $4,40,000
= $28,022
20. B. D,C,E
Project C Project D Project E Investment required $36,000 $41,000 $85,000 Present value of cash flows $39,960 $47,560 $92,650 PI 1.11 1.16 1.09Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.