An unmarried engineer earns $100, o00 for work done during the The engineer clai
ID: 2589510 • Letter: A
Question
An unmarried engineer earns $100, o00 for work done during the The engineer claims one $3,000 exemption and estimated itemized deduction of $20,000. If single people a automatically allowed $2,400 of deductions. Use the tab 201x tax les to compute the Engineer's federal income tax liability under the following mutually exclusive conditions: i) If the engineer chooses to claims the standard deduction ii) If the engineer chooses to itemize deductions Tax Tables (199x) (Approx.) up to $25, 000 of taxable income Tax rate > $25,000 and less than $50,000 Tax rate 26% > $50,000 and less than $120,000 Tax rate = 32% 12%Explanation / Answer
Standard deduction (in 2017)=$6,350
.i)If the engineer chooses to claim standard deduction:
Income=$100,000
Deduction=$2,400
Exemption=$3,000
Standard deduction=$6300
Taxable Income=(100000-2400-3000-6300)=$88,300
As per tax table provided,
Income tax=12% of 25,000+26% of (50,000-25,000)+32% of (88,300-50,000)
Income tax=0.12*25000+0.26*25000+0.32*38300= $ 21,756
.ii) If the engineer chooses to itemize deduction:
Income=$100,000
Deduction=$2,400
Exemption=$3,000
Itemized deduction=$20,000
Taxable Income=(100000-2400-3000-20000)= $ 74,600
As per tax table provided,
Income tax=12% of 25,000+26% of (50,000-25,000)+32% of (74,600-50,000)
Income tax=0.12*25000+0.26*25000+0.32*24600= $ 17,372
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.