Answer the following questions using the information below: part for $30.00 pe s
ID: 2589889 • Letter: A
Question
Answer the following questions using the information below: part for $30.00 pe sold. Other fenn nufor 0 ent. In 20X53,10,000 parts were produced and 75,000 units were sold. Other information for the year includes: Direct materials Direct manufacturing labor Variable manufacturing costs Sales commissions Fixed manufacturing costs Administrative expenses, all fixed $12.00 per unit $ 2.25 per unit $ 0.75 per unit $ 3.00 per part $375,000 per year $135,000 per year 6) What is the inventoriable cost per unit using absorption costing? C) $18.75 6) A) $15.00 E) none of the above. B) $18.00 D) $21.75Explanation / Answer
Solution:
Direct material = $12 per unit
Direct labour = $2.25 per unit
Variable manufacturing Costs = $0.75 per unit
Fixed Manufacturing Cost = $375,000 per year
Fixed manufacturing cost per unit = 375000/100000 = $3.75 per unit
Inventoriable cost = Direct material + Direct Labour + Variable manufacturing cost + Fixed manufacturing cost
= $12 + $2.25 + $0.75 + $3.75 = $18,75 per unit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.