A newly issued 10-year maturity, 5% coupon bond making annual coupon payments is
ID: 2589895 • Letter: A
Question
A newly issued 10-year maturity, 5% coupon bond making annual coupon payments is sold to the public at a price of $770. The bond will not be sold at the end of the year. The bond is treated as an original-issue discount bond.
a. Calculate the constant yield price. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Constant yield price $
b. What will be an investor's taxable income from the bond over the coming year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Taxable income $
Explanation / Answer
Face value of Bond = 1000
Price of Bond = 770
Coupon amount = 1000*5% = 50
Maturity of Bond (n) = 5 years
a)
Yield on Bond = [Interest + (Face value - Price)/n]/[(Face value + Price)/2]
= [50 + (1000-770)/10]/[(1000+770)/2]
= [50 + 23]/885
= 8.25%
b)
Investor's taxable income from the bond over the coming year = 1000*5% = 50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.