6) Assume Tennis Pro discovered that one salesman has gone into Arkansas once ea
ID: 2589985 • Letter: 6
Question
6) Assume Tennis Pro discovered that one salesman has gone into Arkansas once each year of the past 4 years and performed activities creating both sales and use tax nexus and income tax nexus Assume that Arkansas sales were $25,000 each year. Assume that Arkansas business income would be 200,000 each year and that Tennis Pro's Arkansas apportionment percentage would be 1 percent. Assume there would be no Arkansas nonbusiness income. Ass ume that Arkansas sales and use tax rate was 6.5 percent and corporate income tax rate was 5 percent. What would Tennis Pro's Arkansas sa les and use tax and income tax liability be ignoring any possible penalties and interest?Explanation / Answer
a) Calculation Tennis pro’s Arkansas sales tax liability:
= $25,000*6.5%*4 years
= $6,500
Tennis pro’s Arkansas sales tax liability = $6,500
b) calculation of Tennis pro’s Arkansas income tax liability :
= $200,000*1%*5%*4years
= $400
Tennis pro’s Arkansas income tax liability = $400
The sales tax and income tax liability of Tennis pro’s Arkansas are $6,500 and $400 respectively
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.