Brief Exercise 24-8 Open Show Work Brief Exercise 24-8 Viera Corporation is cons
ID: 2589989 • Letter: B
Question
Brief Exercise 24-8
Open Show Work
Brief Exercise 24-8
Viera Corporation is considering investing in a new facility. The estimated cost of the facility is $1,825,826. It will be used for 12 years, then sold for $714,200. The facility will generate annual cash inflows of $386,800 and will need new annual cash outflows of $152,300. The company has a required rate of return of 7%. Click here to view PV table.Calculate the internal rate of return on this project. (Round answer to 0 decimal place, e.g. 125.)
Internal rate of return is %
Whether the project should be accepted.
The project
shouldshould not
be accepted. Click if you would like to Show Work for this question:Open Show Work
Explanation / Answer
NPV = 0
Annual Cash Flows (1 through 11) = 386,800 - 152,300 = $234,500
Year 12 Cash Flow = 234,500 + 714,200 = $948,700
Suppose Internal Rate is r
So
NPV = 0
NPV = - 18,25,826 + 234,500/(1+r) + 234,500/(1+r)^2 .........+ 234,500/(1+r)^11 + 948,700/(1+r)^12
18,25,826 = 234,500/(1+r) + 234,500/(1+r)^2 .........+ 234,500/(1+r)^11 + 948,700/(1+r)^12
Calculating r
We get r = 0.10 = 10 % per annum
So our IRR > Rate of return i.e. 10 % > 7 %
So we should accept the project
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.