Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Shift Alt 4. Norton, Inc. has the following information available for September

ID: 2590063 • Letter: S

Question

Shift Alt 4. Norton, Inc. has the following information available for September 2016. ne consoles 280 Unit selling price of video game consoles 400 Unit variable costs Total fixed costs Units sold $48,000 500 Instructions (a) Prepare a CVP income statement that shows both total and per unit amounts. (b) Compute Norton's breakeven in units using the l) mathematical equation 2) contribution margin technique. (c) Compute Norton's breakeven point in sales dollars using the contribution margin technique

Explanation / Answer

Answer-a)-

b)-Breakeven units :-

Using equation method:-

px = vx + FC + Profit

Where,
p= price per unit,
x = number of units,
v= variable cost per unit

FC = Total fixed cost.

At break-even point the profit is zero therefore the CVP formula is simplified to:

px = vx + FC

Solving the above equation for x which equals break-even point in sales units:-

Break-even Sales units=x=FC/p-v

         

Break-even Sales units=x =$48000/$400 per unit-$280 per unit

                                             =$48000/$120 per unit =400 units

Using formula method:-

Break-even point in unit sales = Fixed cost/Contribution per unit

                                                       =48000/$400 per unit-$280 per unit

                                                        =$48000/$120 per unit =400 units

   

c)-Contributon margin method:-

Break even point sales in dollars = Fixed cost/Contribution margin ratio

                                                         =48000/30% =$160000

       

Where:-     

Contribution margin ratio= Contribution margin /Total sale value*100

                                           =$60000/$200000*100

                                           = 30%

                       

Norton Inc. CVP Income Statement Particulars Per unit $ Amount $ Sales value 400 $400 per unit*500 units = 200000 Less:- Variable cost 280 $280 per unit*500 units = 140000 Contribution 120 60000 Less:- Fixed cost 96 48000 Net opreating income 24 12000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote