Center Company currently produces three products from a joint process. The joint
ID: 2590077 • Letter: C
Question
Center Company currently produces three products from a joint process. The joint process has total costs of $512,000 per month. All three products, A, B & C, are immediately saleable as they come out of the joint process. Alternatively, any of the products could continue on with additional processing and be sold as a more complete product. The following information is available:
a-1. Should Product A be sold immediately or sold after processing further?
a-2. How much will the decision affect profit?
b-1. Should Product B be sold immediately or sold after processing further?
b-2. How much will the decision affect profit?
c-1. Should Product C be sold immediately or sold after processing further?
c-2. How much will the decision affect profit?
Explanation / Answer
a-1 Sell Now Because, the later selling will only give $1 increase in Selling price, while it has a cost of $2 for the further process So, it will decrease the profit of the company by $1 per Unit a-2 It will reduce profit by $ 4,400 ($1 * 4,400 units) Units Immediate sale price Later slae price Further cost per unit Profit (Loss) 4,400 $ 15.00 $ 16.00 $ 2.00 $ (1.00) So, Total of Immediate Sale Price + Further Cost = $15 + $2 = $17 Later Sale Price = $16 Difference = $17 - $16 = $1 Here the later sale price is less compared to Immediate price + further cost It will bring a short of $1 in Later sale Price (or $1 more cost) b-1 Sell Later Because, the later selling will give $3 increase in Selling price, while it has only cost of $2.5 for the further process So, it will increase the profit of the company by $0.5 per Unit b-2 It will increase profit by $ 8,950 ($0.5 * 17,900 units) Units Immediate sale price Later slae price Further cost per unit Profit 17,900 $ 21.00 $ 24.00 $ 2.50 $ 0.05 So, Total of Immediate Sale Price + Further Cost = $21 + $2.5 = $23.5 Later Sale Price = $24 Difference = $24 - $23.5 = $0.5 Here the later sale price is more compared to Immediate price + further cost It will bring an increase of $0.5 in Later sale Price (or $0.5 less cost) c-1 Sell Later Because, the later selling will give $7 increase in Selling price, while it has only cost of $3 for the further process So, it will increase the profit of the company by $4 per Unit c-2 It will increase profit by $ 41,600 ($4 * 10,400 units) Units Immediate sale price Later slae price Further cost per unit Profit 10,400 $ 24.00 $ 31.00 $ 3.00 $ 4.00 So, Total of Immediate Sale Price + Further Cost = $24 + $3 = $27 Later Sale Price = $31 Difference = $31 - $27 = $4 Here the later sale price is more compared to Immediate price + further cost It will bring an increase of $4 in Later sale Price (or $4 less cost)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.