Connect G Google Apple icloud D Yahoo D Bing D Wikipedia D Facebook D Twiter D L
ID: 2590443 • Letter: C
Question
Connect G Google Apple icloud D Yahoo D Bing D Wikipedia D Facebook D Twiter D Linkedin D The Weather Chenne Final-Good Luck! Help Sa Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system and has the following purchases and sales: August 2 August 18 August 29 20 units were purchased at $11 per unit 25 units were purchased at $13 per unit 22 units were sold. 2 What is the amount of the cost of goods sold for this sale? (Round average cost per unit to 2 decimal places.) Multiple Choice $266.42 $248.50Explanation / Answer
Answer :- Option A). $ 266.42
Explanation :- Weighted average unit cost = [ (20 * 11) + (25 * 13) ] / (20 + 25)
= (220 + 325) / 45
= 545 / 45
= $ 12.11 (approx).
Cost of goods sold = 12.11 * 22
= $ 266.42 (approx).
Conclusion :- Cost of goods sold = $ 266.42 (Option A).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.