2. Van-Line Company, a small electronics repair firm, expects an annual income o
ID: 2590695 • Letter: 2
Question
2. Van-Line Company, a small electronics repair firm, expects an annual income of $70,000 from its regular business. The company is considering expanding its repair business to include personal computers. The expansion would bring in an additional annual income of $30,000, but will require an additional expense of $10,000 each year over the next three years. Using applicable current tax rates, answer the following: (a) What is the marginal tax rate in tax year 1? (b) What is the average tax rate in tax year 1?Explanation / Answer
Answer
Company Current Income = $70,000
Income from Expansion = 20,000 (30,000 – 10,000)
Total Income = 90,000 (70,000 + 20,000)
Tax = $13,750 + 34% on above 75,000
= $13,750 + 34% * 15,000 (90,000 – 75,000)
Tax = $18,850
1.
Marginal tax rate = 34%, As we know that there is slab rate system so Company 1st year income under 34% Slab.
2.
Average tax rate = Tax / total income
= 18,850 / 90,000
Average tax rate = 20.94%
If you have any doubt plz feel free to reach me.
Thank You
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.