Alpha Company is preparing its cash budget for the month of May. The company est
ID: 2590743 • Letter: A
Question
Alpha Company is preparing its cash budget for the month of May. The company estimated credit sales for May at $200,000. Actual credit sales for April were $150,000. Estimated collections in May for credit sales in May are 20%. Estimated collections in May for credit sales in April are 70%. Estimated Collections in May for credit sales prior to April are $12,000. Estimated write-offs in May for uncollectible credit sales are $8,000. Estimated provision for bad debts in May for credit sales in May are $7,000. What are the estimated cash receipts from accounts receivable collections in May?
Explanation / Answer
Estimated cash receipts =
Estimated cash collection for May credit sales = $200000*0.20 = $40000
Estimated cash collection for April credit sales = $150000*0.70 = $105000
Estimated cash collection for sales prior to April = $12000
Total cash collection = $157000
Less: Estimated write-offs ($8000)
Less: Provision for bad debts ($7000)
Estimated cash receipts = $142000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.