7) Alpha Company has provided projected information as follows: Net sales $10,00
ID: 2590744 • Letter: 7
Question
7) Alpha Company has provided projected information as follows:
Net sales $10,000
Fixed manufacturing costs $1,000
Additionally, Alpha has experienced a variable manufacturing costs of 45% of net sales and sees not changes during the budget period. Alpha expects that there will be no changes to any inventory values. Use this information to determine Alpha's: . (Round & enter final answers to: the nearest whole dollar for total dollar answers, nearest penny for unit costs or nearest whole number for units)
1. Budgeted Cost of Goods Sold
2. Budgeted Gross Profit
Explanation / Answer
1)
Budgeted Cost of goods sold = Variable manufacturing costs + Fixed manufacturing costs
= 10000*45% + 1000 = 4500 +1000 = 5500
2)
Budgeted Gross Profit = Net sales - Budgeted Cost of goods sold
= 10000 - 5500 = 4500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.