17. A machine costing $450,000 with a four-year life and an estimated $30,000 sa
ID: 2591038 • Letter: 1
Question
17. A machine costing $450,000 with a four-year life and an estimated $30,000 salvage value is installed by Lux Company on January 1. The factory estimates the machine will produce 1,050,000 units of product during its life. It actually produces the following units for the first 2 years: Year 1, 260,000: Year 2, 275,000. Enter the depreciation amounts for years 1 and 2 in the table below for each depreciation method. Show calculation of amounts below the table. Three (3) points Straight-Line Units-of-Production Double-Declining Balance Year 1 Year 2Explanation / Answer
Double-declining balance = 2 × Straight-line depreciation rate × Book value at the beginning of the year
Year 1 Double-declining balance = 2 × Straight-line depreciation rate × Book value at the beginning of the year
= 2*25%*450000
= 225,000$
Year 2 Double-declining balance = 2 × Straight-line depreciation rate × Book value at second year
= 2 * 25% * ($450000-225000)
=$ 112,500
Depreciation Expense: Straight-line Method = Machine cost - Salvage Value Useful LifeRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.