Solano Company has sales of $800,000, cost of goods sold of $520,000, other oper
ID: 2591998 • Letter: S
Question
Solano Company has sales of $800,000, cost of goods sold of $520,000, other operating expenses of $35,000, average invested assets of $2,350,000, and a hurdle rate of 11 percent.
Required:
1. Determine Solano’s return on investment (ROI), investment turnover, profit margin, and residual income. (Do not round your intermediate calculations. Enter your ROI and Profit Margin percentage answer to the nearest 2 decimal places, (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34%). Round your Investment Turnover answer to 4 decimal places.)
2. Several possible changes that Solano could face in the upcoming year follow. Determine each scenario’s impact on Solano’s ROI and residual income. (Note: Treat each scenario independently.) (Enter your ROI percentage answers to 2 decimal places, (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34%.))
a. Company sales and cost of goods sold increase by 40 percent.
b. Operating expenses decrease by $10,000.
c. Operating expenses increase by 10 percent.
d. Average invested assets increase by $450,000.
e. Solano changes its hurdle rate to 17 percent.
Explanation / Answer
1)
Net income = 800000 - 520000 - 35000 = 245000
Average invested assets = 2350000
ROI = 245000/2350000 *100 = 10.43%
Investment turnover = 800000/2350000 *100 = 34.04%
Profit margin = 245000/800000 *100 = 30.63%
Residual Income = 245000 - 2350000*11% = 245000 - 258500 = (13500)
2)
a)
Increase in net income = 245000*1.40 = 343000
Return on investment = 343000/2350000 *100 = 14.60%
Residual income = 343000 - 2350000*11% = 343000 - 258500 = 84500
b)
Net income = 800000 - 520000 - 25000 = 255000
Return on investment = 255000/2350000 *100 = 10.85%
Residual income = 255000 - 2350000*11% = 255000 - 258500 = (3500)
c)
Operating expense = 35000*1.10 = 38500
Net income = 800000 - 520000 - 38500 = 241500
Return on investment = 241500/2350000 *100 = 10.28%
Residual income = 241500 - 2350000*11% = 241500 - 258500 = (17000)
d)
Average assets= 2350000 + 450000 = 2354500
Return on investment = 245000/2354500 *100 = 10.41%
Residual income = 245000 - 2354500*11% = 245000 - 258995 = 13995
e)
Return on investment = 245000/2350000 *100 = 10.43%
Residual income = 245000 - 2350000*17% = 245000 - 399500 = (154500)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.