Example 4a : Dow Chemical purchased a new plant for $4,000,000 on May 15, 2016 .
ID: 2593066 • Letter: E
Question
Example
4a
: Dow Chemical purchased a new plant for $4,000,000 on May 15, 2016
. $1,500,000 of the purchase price is allocated to the land the plant is built on while the remainder of the purchase price is
allocated to the plant. What is Dow Chemical’s depreciation deduction in 2016?
Example 4b: Assume Dow Chemical added a wing to the plant costing $900,000. How is the addition
treated for tax purposes?
Example
4c
: Assume that Dow Chemical sells the plant on April 12, 2022. What is Dow Chemical’s
depreciation deduction in 2022?
Explanation / Answer
4 a Answer :-
Basis of building = $2,500,000
No Depreciation in land.
2016 = $2,500,000 × 0.1605 = $40,125
4b Answer:-
4 c. Answer :-
2022 = $2,500,000 × 0.2564 = $64,100
64100 × (4-.5/12) = $18,695.83
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.