5. Gilmores Clothes purchased some equipment by issuing a three-year 7% note for
ID: 2593092 • Letter: 5
Question
5. Gilmores Clothes purchased some equipment by issuing a three-year 7% note for $7,000 when the interest rate for an obligation of this nature was 9%. The interest is payable annually. Actuarial information for three periods follows:
7%
9%
Future amount of 1
1.225043
1.295029
Future amount of annuity of 1
3.214900
3.278100
Present value of 1
0.816298
0.772183
Present value of annuity of 1
2.624316
2.531295
At the date of purchase, what amount should be debited to Equipment?
a.
$7,587.66
b.
$6,716.96
c.
$6,350.66
d.
$6,645.61
7%
9%
Future amount of 1
1.225043
1.295029
Future amount of annuity of 1
3.214900
3.278100
Present value of 1
0.816298
0.772183
Present value of annuity of 1
2.624316
2.531295
Explanation / Answer
Interest on note at 7% = $7000*7% = $490 Present value of interest on note for three periods = $490*2.531295 = $1240.3346 present value of rate of the equipment $7000*0.772183 = $5405.2810 Amount should be debited to equipment : $5405.2810+ $1240.3346 = 6645.61 Ans: D $6645.61
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.