Tristan, Inc., uses the LIFO cost-flow assumption to value inventory. It began t
ID: 2593434 • Letter: T
Question
Tristan, Inc., uses the LIFO cost-flow assumption to value inventory. It began the current year with 2,000 units of inventory carried at LIFO cost of $20 per unit. During the first quarter, it purchased 8,000 units at an average cost of $40 per unit and sold 9,500 units at $60 per unit.
b)
Assume the company expects to replace the units of beginning inventory sold in April at a cost of $45 per unit and expects inventory at year-end to be between 2,100 and 2,500 units. What amount of cost of goods sold should be recorded for the quarter ended March 31?
$335,000
$350,000
$380,000
$387,500
Explanation / Answer
Total units sold in First quarter = 9,500
On the basis of LIFO:
Cost of 8,000 units sold = 8,000 x 40 = $320,000
Cost of 1,500 units sold from beginning inventory = 1,500 x 20 = $30,000
Total cost of goods sold = 320,000 + 30,000 = $350,000
So correct option is $350,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.