Hamilton Company uses a periodic inventory system. At the end of the annual acco
ID: 2593756 • Letter: H
Question
Hamilton Company uses a periodic inventory system. At the end of the annual accounting period, December 31 of the current year, the accounting records provided the following information for product 1: UnitsUnit Cost Inventory, December 31, prior year For the current year: 1,910$7 Purchase, March 21 Purchase, August 1 6,050 4,180 2,940 Inventory, December 31, current year Required Compute ending inventory and cost of goods sold under FIFO, LIFO, and average cost inventory costing methods. (Round "Average cost per unit" to 4 decimal places and final answers to nearest whole dollar amount.) Average Cost FIFO LIFO Ending inventory Cost of goods soldExplanation / Answer
Cost of good available for sale:
=(1910×$7)+(6050×$6)+(4180×$4)
=$13,370+$36,300+$16,720
=$66,390
FIFO:
Ending inventory:2940×$4=$11,760
Cost of good sold=cost of good available for sale-ending inventory
=$66,390-$11,760
=$54,630
LIFO:
Ending inventory:(1910×$7)+(1030×$6)
=$19,550
Cost of good sold:$66390-$19550=$46,840
Average cost :
Average cost per unit=$66,390/(1910+6050+4180)
=$5.4687
Ending inventory:2940×$5.4687=$16,078
COGS:$66390-16,078=$50,312
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.