4. • On 1/1/2017, The X Company purchased 70% of the Y Company for $17,000,000.
ID: 2594046 • Letter: 4
Question
4.
•
On 1/1/2017, The X Company purchased 70% of the Y Company for
$17,000,000. It prepares consolidated financial statements that
include the Y Company.
•
The X Company also prepares financial statements in which it
accounts for its investment in the Y Company using the equity
method.
•
During 2017, the Y Company earned $1,000,000 and paid
dividends of $400,000.
•
On 12/31/2017 shares of Y Company that were publicly traded
implied a total market value of Y Company of $28,000,000
a. Make the JE to record the purchase of Y Company
b. Make the JE to record Y Company 2017 income, if necessary
c. Make the JE to record the dividends received from Y Company in
2017
d. Make the JE to record the change in the market value of X
Company’s investment in Y Company as of 12/31/2017, if necessary
Explanation / Answer
a)
Investment in Y Dr 17000000
Cash Cr 17000000
b)
Investment in Y Dr 700000 (1000000*70% = 700000)
Equity income in Y Cr 700000
c)
Cash Dr 280000
Investment in Y Cr 280000 (400000*70% = 280000)
d)
Fair value of company Y as on 31st December,2017 = 28000000
Share of Company X in Y as on 31st December,2017 = 28000000*70% = 19600000
Share of Company X at current cost = 17000000 + 700000 - 280000 = 17420000
Equity income earned by X = 19600000 - 17420000 = 2180000
Journal:
Investment in Y Dr 2180000
Equity income in Y Cr 2180000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.