25. Sellers Company purchased a new machine on January 1, 2011, at a cost of $30
ID: 2594360 • Letter: 2
Question
25. Sellers Company purchased a new machine on January 1, 2011, at a cost of $300,000. The machine is expected to have an eight-year life and a $30,000 salvage value. The machine is expected to produce 720,000 finished products during its eight-year life. Production during 2011 was 70,000 units and duri 2012 was 110,000 units. Required: Determine the amount of depreciation expense to be recorded on the machine for the vears 2011 and 2012 under each of the following methods: 1) Straight-line 2) Units of production 3) Double-declining balanceExplanation / Answer
Calculate depreciation expenses :
1) Straight line dep = (original cost-salvage value)/estimated life
= (300000-30000)/8
Straight line dep = 33750
2011 dep = $33750
2012 dep = $33750
2) Unit of production = (original cost-salvage value)/estimated production
= (300000-30000)/720000
Dep rate = 0.375 unit
2011 dep = 0.375*70000 = 26250
2012 dep = 0.375*110000 = 4125
3) Double declining balance :
Straight line rate = 100/8=12.5%
Double decline rate = 12.5*2=25%
2011 dep = 300000*25% = 75000
2012 dep = 300000*75%*25% = 56250
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.