AirPro Corp. reports the following for November. Actual total factory overhead i
ID: 2594620 • Letter: A
Question
AirPro Corp. reports the following for November. Actual total factory overhead incurred $ 28,425 Standard factory overhead: Variable overhead $ 2.10 per unit produced Fixed overhead ($11,100/22,200 predicted units to be produced) $ 2.00 per unit Predicted units to produce 11,100 units Actual units produced 9,500 units Compute the overhead volume variance for November and classify it as favorable or unfavorable.
Volume Variance
Total Budgeted fixed overhead
total overhead fixed overapplied
volume variance
Explanation / Answer
Fixed overhead ( Budget for 9500 Units) = 9500 * 2 = 19000
Fixed overhead ( Budget for 11100 units) = 22200
Volume variance = 19000 - 22200 = 3200 Unfavorable
Actual fixed overhead = 28425 - 9500 * 2.10 = 8475
Total Fixed overhead overapplied = 19000 - 8475 = 10525 Favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.