15. Cutter Enterprises purchased equipment for $72,000 on January 1, 2018. The e
ID: 2595192 • Letter: 1
Question
15. Cutter Enterprises purchased equipment for $72,000 on January 1, 2018. The equipment is expected to have a five-year life and a residual value of $6,000. Using the double-declining balance method, the book value at December 31, 2019, would be A) $14,400. B) $24,960. C) $27,360. D) $25,920. 16. When should a seller recognize revenue from a sales transaction? A. When a contract has been identified. B. When cash has been collected. C. When the allocation price can be allocated across performance obligations D. When or as each performance obligation is satisfied. E. None of the above. 17. If a sales price includes more than one performance obligation, how does the seller allocate the transaction price to each one? A. In proportion to the amount of time required to satisfy each performance obligation. B. In proportion to the stand-alone selling prices of the goods or services underlying all the performance obligations in the contract. C. In proportion to the cost necessarily to satisfy each performance obligation. D. The entire transaction price should be allocated to the entire package of goods and services not to the individual performance obligations E. None of the above. 18. A reduction in the amount to be paid by a credit customer if the customer makes payment within a specified period of time is called a: A. Cash discount B. Trade discount C. Credit discount D. Early payment discount E. None of the above 19. Waiting until a particular account is deemed uncollectible to record bad debt expense is: The allowance method of bad debts. A. B. The preferred method for recording bad debt expense under U.S. GAAP C. Helpful in ensuring bad debt expense is matched to the period in which the associated revenues were earned. D. Not allowed under U.S. GAAP. E. None of the above.Explanation / Answer
15) Option (D)
72000 - 6000 / 5 = 13200 Depreciation under straight line method
Depreciation percentage = 13200 / 72000 -6000
= 20%
Double declining balance rate = 20% X 2 = 40%
Depreciation for the year 2018 = 72000 X 40% = 28800
Book value at the end of 2018 = 72000 - 28800 = 43200
Depreciation for 2019 = 43200 X 40% = 17280
Book value at the end of 2019 = 43200 - 17280 = 25920
16) Option (D) When or as each performance obligation is satisfied
17) option (B)
18) option (A) cash discount
19) Option (E) None of the above
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.