What percentage of ATP energy is produced when 2 moles of glucose react in glyco
ID: 259527 • Letter: W
Question
What percentage of ATP energy is produced when 2 moles of glucose react in glycolysis? (7.3 kcal/mole ATP)
What percentage of ATP energy is produced when 2 moles of glucose are oxidized into acetyl CoA? (7.3 kcal/mole ATP) Express your answer to two significant figures.
What percentage of ATP energy is produced when 2 moles of glucose react in the citric acid cycle? (7.3 kcal/mole ATP)
What percentage of ATP energy is produced when 2 moles of glucose are completely oxidized to CO2 and H2O? (7.3 kcal/mole ATP)
Explanation / Answer
During glycolysis 2 mole of ATP is produced from 1 molecule of glucose giving 7.3*2 so from 2 molecule of glucose give 4 ATP =29.2kcal of enrgy
so the percentage pf ATP energy from 2 molecule of glucose can be calculated from taking the ration og glucose to ATP= 14.6/720*2 =29.2/1440
0.020= 20% of ATP energy is produced.
So from 2 glucose 4 pyruvate produce thus giving 4 ATP
thus total 8 ATP produced from 2 mol of glucose = 7.3*8 =58.4
percentage of ATP = 58.4/1440 =0.040=40%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.