On January 1, 2017, Cullumber Corporation issued $500,000 of 7% bonds, due in 10
ID: 2596334 • Letter: O
Question
On January 1, 2017, Cullumber Corporation issued $500,000 of 7% bonds, due in 10 years. The bonds were issued for $537,196, and pay interest each July 1 and January 1. The effective-interest rate is 6%.
Prepare the company’s journal entries for (a) the January 1 issuance, (b) the July 1 interest payment, and (c) the December 31 adjusting entry. Cullumber uses the effective-interest method. (Round intermediate calculations to 6 decimal places, e.g. 1.251247 and final answer to 0 decimal places, e.g. 38,548. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
No.
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
January 1, 2017
July 1, 2017
December 31, 2017
No.
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
(a)January 1, 2017
(b)July 1, 2017
(c)December 31, 2017
Explanation / Answer
Solution:
Working notes:
Cash payment on interest payment date
=500000*7%*6/12 = $17,500
Interest Expense = 537196*6%*6/12 = $16,116
Amortization of bond premium = 17500- 16116
= $1,384
Note: When the cash payment on Interest date i.e. January 1,2018 is paid we will pass the following entry:-
Interest Payable A/C...... Debit. $17,500
Cash A/C.......................Credit. $17,500
No. Date Particulars Amount($) Debit Amount($) Credit (a) January 1, 2017 Cash A/C 537,196 Bonds Payable A/C 500,000 Premium on Bonds Payable A/C 37,196 (b) July 1, 2017 Interest Expense A/C 16,116 Premium on Bonds Payable 1384 Cash A/C 17,500 (c) December 31, 2017 Interest Expense A/C 16,116 Premium on Bonds Payable A/C 1384 Interest Payable A/C 17,500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.