Christle and Jergens formed a partnership with capital contributions of $220,000
ID: 2596624 • Letter: C
Question
Christle and Jergens formed a partnership with capital contributions of $220,000 and $320,000, respectively. Thelr partnership agreement calls for Christle to recelve a $52.000 per year salary. Also, each partner is to receive an interest allowance equal to 10% of a partner's beginning capital Investments. The remaining income or loss is to be divided equally·lf the net income for the current year is $116,000, then Christie and Jergens's respective shares are: $32.000; $84.000 o $58,000: $58.000. $79.000, $37000 $47.259: $68.741 O $74.000, $32.000.Explanation / Answer
Answer:- Christle respective share =$79000
Jergens respective share =$37000
Explanation:-
Interest on Christle capital’s = $220000*10% =$22000
Interest on Jergens capital’s = $320000*10% =$32000
Christle salary = $52000
Net income of the current year =$116000
Net income after interest on capital & partner salary =$116000-$22000-$32000-$52000
= $10000 (will be distributed equally in both partners)
Share of Christle = Capital interest+Salary+ Current year income share
=$22000+$52000+$5000=$79000
Share of Jergens = Capital interest+ Current year income share
=$32000+$5000=$37000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.