A manufacturing firm is considering purchasing a new machine for $224,000. The f
ID: 2596741 • Letter: A
Question
A manufacturing firm is considering purchasing a new machine for $224,000. The firm plans on borrowing $112,000 to be paid off in equal payments in 3 years. The interest rate on the loan is 7.2%. The machine is classified as 7-years MACRS. Using the machine will save $72,000 in labor costs each year. The annual O&M costs for the machine are $8,000. The firm plans on using the machine for 5 years after which it will be salvaged for $100,800. Calculate the taxable income (i.e., income before taxes) for the income statement for year 4 if the firm purchases the machine.
Explanation / Answer
Year 4:
Depreciation for Year 4 = 224000*12.49% = 27977.60
Annual O&M costs for the machine = 8000
Savings in labor cost = 72000
Taxable income for year 4 = 72000 - 27977.60 - 8000 = 36022.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.